Istražujući nematerijalnu kulturnu baštinu naroda u BiH, karmelićanin Zvonko Martić, doktor etnologije, znanstvenik i čuvar narodnog blaga, privodi kraju još jedan projekt „Hrvati u BiH – život i povijest u susretu Istoka i Zapada“. Projekt se realizira uz potporu Splitsko-dalmatinske županije, Federalnog ministarstva kulture i resornog ministarstva Hercegbosanske županije.
Neumorni dvojac snima priču kojom započinje prikaz života i povijesti bh. Hrvata u susretu Istoka i Zapada. Ovaj put autor projekta hrvatski narod želi prikazati malo drugačije, od mitske povijesti do danas.
„Jer ovdje je taj mit upisan u prostor, jer ovdje je po predaji, ovdje u Prisoju, u Dučiću, dvori kraljice Buge, odatle i Buško blato, Bužani… S druge strane sam htio prikazati što je sve utjecalo na etnografsku građu, na povijest, na život, kako su Hrvati u susretu s Bošnjacima i Srbima utjecali jedni na druge, na treće“, govori Martić.
Legenda kaže da su na ovo područje došla petorica braće s dvije sestre, Bugom i Tugom. Buga se naselila ovdje, a Tuga u Tugarama kod Poljica. Prisoje i buškoblatski kraj jedino su mjesto za koje je pronađeno da je mit upisan u prostor. I sam model je svojevrsna poveznica s duvanjskim krajem.
„Nisam bila upućena da je ona stvarno postojala, ali, eto, očito da je. Jedino što sam naučila iz ovoga svega je da treba osvještavati kulturu na ovim područjima, posebno kod mladih koji imaju sigurno potencijal za takvo područje i zašto se ne isticati u tom svijetu koji je pun istih kalupa?“, poručuje Tomislava Dukić, Miss Hrvatske.
Priprema modela i samo snimanje trajali su prilično dugo. Trebalo je uprizoriti osobu koja nije stvarna, a oko etnologa i fotografa ne gleda na isti način.
„Obično radimo na način da on objasni situaciju, odnosno šta trebamo uraditi, ispriča priču, a ja je nekako pokušavam upakovati da to fotografski bude kako treba. Tradicija naroda na ovim područjima je jako interesantna sama od sebe i zaista vrijedna istraživanja koje radimo otac Zvonko i ja“, kaže Jasmin Fazlagić, umjetnički fotograf iz Sarajeva.
U okviru projekta bit će napravljen katalog, bolje reći ilustrirana knjiga koja bi, kroz kratke priče, počevši od ove s kraljicom Bugom, prikazala presjek povijesti Hrvata u BiH.
„Od doseljavanja, do kroz izbor određenih povijesnih perioda, osoba, običaja, načina komunikacije s narodima s kojima su dijelili isti prostor“, dodaje Martić.
Projekt „Hrvati u BiH – život i povijest u susretu Istoka i Zapada“ kulminirat će izložbom u Splitu u desetome mjesecu ove godine, a onda i u ostalim gradovima BiH i Hrvatske.