U organizaciji Franjevačkog muzeja “Fra Jozo Križić” i Kulturno informativnog centra u Tomislavgradu je desetu godinu za redom upriličena tradicionalna kulturna manifestacija “Noć muzeja”. Budući da je ova godina u znaku 1100. obljetnice krunidbe kralja Tomislava na Duvanjskom polju tako je i ovogodišnja Noć muzeja bila u tom duhu. Uz prigodan program u kino-dvorani predstavljen je program obilježavanja te značajne obljetnice a publika uvedena u davnu prošlost. Ispreplitali su se naracija, video i slikovni materijali, legende, mitovi i povijest. Kraljica Buga, po kojoj je i Buško blato dobilo ime, nakratko je napustila Prisoje, mjesto svoga stolovanja, i u pratnji vitezova donijela krunu kralja Tomislava kako bi je javnost prvi put vidjela u svoj njenoj ljepoti. Autor izložbe „Tomislav, prvi hrvatski kralj i Duvanjsko polje – povijest u predaji“ karmelićanin, otac Zvonko Martić kazao nam je da je Udruga „Stećak“ s brojnim suradnicima na ovom višeslojnom projektu počela raditi 2021.g., a počelo je sa znanstvenim istraživanjima. Istražili su sve likovne i književne tragove koji su bili predstavljeni o kralju Tomislavu u 19.st., a potom su težište istraživanja stavili na 10.st., motive, ikonografiju tog stoljeća, pleter, križ i ptice kao osnovni motiv od kojeg su krenuli.
„A onda se počela razvijati cijela priča oko kostima i svega drugoga. Specifičnost predaje o krunidbi kralja Tomislava je to što najvjerojatnije ta predaja nije bila u narodu nego je 1881.g. prvi koji je povezao krunidbu sa jednim dokumentom iz Ljetopisa popa Dukljanina bio Ivan Kukuljević Sakcinski koji je dokument u kojemu se spominje da je bila krunidba nekog kralja na Dalmi povezao sa pismom Pape Ivana 10. u kome se 925.g. prvi put spominje Tomislav kao kralj, te je povezao ta dva događaja i stavio ih u Duvanjsko polje. Tada se predaja brzo raširila a kasnije su Duvnjaci na svom lokalitetu na pet različitih lokacija govorili da je bila krunidba. Ono što je isto specifično je da danas nitko u Tomislavgradu i okolici ne dvoji da je to predaja nego jednostavno prilaze toj predaji kao povijesnoj činjenici,“ pojasnio nam je pozadinu cijele priče o. Zvonko.
Tu predaju su Martić i umjetnički fotograf Jasmin Fazlagić prenijeli na fotografije a publika ih je mogla vidjeti u galeriji Kulturno-informativnog centra. Ravnateljica Centra Danijela Papić tom prigodom nam je kazala kako
1100. obljetnica Hrvatskog kraljevstva i krunidbe kralja Tomislava zaista zaslužuje nešto spektakularno, da su na tome radili pune tri godine i da su, s obzirom da je cijela 2025. u znaku te obljetnice, s kolegama u Franjevačkom muzeju odlučili i da njihove izložbene postavke za tradicionalnu Noć muzeja budu u tom duhu.