U organizaciji splitske podružnice Hrvatske matice iseljenika i Udruge za promicanje tradicijske kulture u BiH “Stećak” 3. listopada 2024. otvorena je multimedijalna izložba “Hrvati u Bosni i Hercegovini – život i povijest u susretu Istoka i Zapada” u Sveučilišnoj galeriji u Splitu.
Na izložbi se kroz umjetničke fotografije, koje je uradio Jasmin Fazlagić, prikazuju kontinuitet postojanja Hrvata na prostoru današnje Bosne i Hercegovine od predaja o mitskom doseljavanju uosobljene u kraljici Bugi, preko krunidbe kralja Tomislava, legendi o kraljici Katarini, hajduku Mijatu Tomiću i do običaja sačuvanih do današnjih dana.
Vidoslav Vido Bagur snimio je i montirao video zapise iz dvadesetak različitih lokaliteta u Bosni i Hercegovini.
Autor izložbe je o. Zvonko Martić, OCD.
Uz video materijal i fotografije izložene su i nošnje i nakit iz Etnografske zbirke u Samostanu i duhovnom centru „Karmel sv. Ilije“ na Buškom jezeru, u okolici Tomislavgrada koji pokazuju utjecaje Istoka i Zapada na kulturu odijevanja i kićenja Hrvata u Bosni i Hercegovini.
Dio izložbe su i načini međusobnih susreta Hrvata sa Srbima i Bošnjacima u Bosni i Hercegovini. Tako su prikazane interakcije u katoličkim hodočasničkim odredištima, šišanim kumstvima, pomoći u gradnji vjerskih objekata drugih religijskih zajednica i slični konteksti međusobnih komunikacija u svakodnevnici.
Program je moderirala gospođa Helena Trze Jakelić, ravnateljica Sveučilišne galerije. U ime organizatora nazočne je pozdravio gosp. Ante Ćaleta, voditelj podružnice Hrvatske matice iseljenika u Splitu. Prisutnim se obratio i gosp. Blaženko Boban, župan Splitsko dalmatinske županije.
Izložba je organizirana pod pokroviteljstvom pod dr. Dragana Čovića, predsjednika Hrvatskog narodnog sabora i predsjedatelja Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine. U njegovo ime izložbu je otvorila ministrica kulture Federacije BiH Sanja Vlaisavljević. U svom govoru ministrica Vlaisavljević je istaknula kako Hrvati sada, kao što su to činili i kroz povijest, ustrajavaju na očuvanju svojeg identiteta kroz, jezik, kulturu i običaje. Upozorila je da i danas u BIH ima osporavanja kulture, jezika i običaja hrvatskog naroda, ali će ustrajati u borbi za ravnopravnost.
U programu su sudjelovali članovi HKUD-a „Lindžo“ iz Neuma i ženska pjevačka skupina iz Tomislavgrada.