Izvorno pjevanje Hrvata u Posavini, sjeveroistočnoj i srednjoj Bosni – reprezentativna nematerijalna kulturna baština

Zatvaranjem izložbe pod nazivom „Izvorno pjevanje Hrvata u Posavini, sjeveroistočnoj i srednjoj Bosni – reprezentativna nematerijalna kulturna baština“ dovršen je projekt etnografskog istraživanja, snimanja audio materijala i predstavljanja ovoga dijela bosanskohercegovačke tradicijske kulture.

 

Izložba je održana od 16. studenoga do 9. prosinca 2022. godine.

 

Ova izložba je iznimno važna, ona je zapravo prikaz povijesnog tijeka gdje se na suvremen i moderan način želi približiti generacijama koje dolaze. Moramo znati tko smo, od kuda dolazimo, po čemu se prepoznajemo, ili kako je to naš prijatelj fra Jozo Grbeš, provincijal Franjevačko hercegovačke provincije rekao: tradicija je za zajednicu pamćenje“ – ovim riječima je Zvonko Milas, izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske danas otvorio izložbu Izvorno pjevanje Hrvata u Posavini, sjeveroistočnoj i srednjoj Bosni – reprezentativna nematerijalna kulturna baština u zgradi Hrvatske matice iseljenika.

 

Izložba je postavljena u organizaciji Udruge za očuvanje i promicanje tradicijske kulture u Bosni i Hercegovini „Stećak“ i suorganizaciji Hrvatske matice iseljenika, a pod pokroviteljstvom Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH i Federalnog Ministarstva kulture i sporta BiH.

 

Autor ove vrijedne izložbe je o. Zvonko Martić. Fotografije je uradio Jasmin Fazlagić, video materijal snimio i montirao Vido Bagur.

 

Autentičnu notu Izvornog pjevanja izložbi su dali članovi KUD-a „Ognjišta“ iz Žepča i Mješovita pjevačka skupina iz okolice Dervente izvodeći dvoglasno pjevanje uz šargije i violinu.

 

Uz izaslanika predsjednika Vlade i državnog tajnika Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske Zvonka Milasa, otvorenje izložbe su svojom nazočnošću uveličali i Zdravka Bušić, izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora, Mijo Marić, ravnatelj Hrvatske matice iseljenika i domaćin izložbe, Mirjana Ana Maria Piskulić, načelnica Sektora za međunarodnu kulturnu suradnju i europske poslove Ministarstva kulture i medija, Žana Ćorić, savjetnica s posebnim položajem za pitanja Hrvata u Bosni i Hercegovini u Središnjem državnom uredu za Hrvate izvan RH, Cvijeta Grijak iz Gradskog uredu za kulturu, međugradsku i međunarodnu suradnju i civilno društvo Grada Zagreba, Miro Gavran, predsjednik Matice hrvatske, o. Dario Tokić, provincijal Hrvatske karmelske provincije svetog Oca Josipa, i mnogi drugi štovatelji i poznavatelji hrvatske kulturne baštine.

 

U okviru ovoga projekta održana je i izložba pod nazivom „Izvorno pjevanje i Posavini, sjeveroistočnoj i srednjoj Bosni-zajednička i lokalna nematerijalna kulturna baština“ u Bosanskom kulturnom centru „Alija Izetbegović“. Na ovoj izložbi je uz izvorno pjevanje Hrvata prikazano izvorno pjevanje Srba i Bošnjaka s istoga područja BiH.

Projekt je realiziran uz pokroviteljstvo i financijsku potporu Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske i Federalnog ministarstva kulture i sporta.